Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası

Aralık 31, 2019 Gökhan Cindemir 0 Comments

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası
hakan@cindemir.av.tr

Ülkemizde meydana gelen trafik kazalarının %94 insan kaynaklı ,%5 araçtan kaynaklı ve %1 yol kaynaklıdır.

Trafik kazalarında zarar çok çeşitlidir. Zararın türü maddi ve manevi olabilir.

1)Ölüm; Borçlar Kanununa göre ölüm halinde uğranılan zararlar şunlardır;

  • Cenaze giderleri.
  • Ölüm hemen gerçekleşmişse çalışma gücünün yitirilmesinden doğan kayıplar ve tedavi giderleri.
  • Öleninin desteğinden yoksun kalan kişilerin bu sebeple uğradıkları kayıplar.

2)Bedensel  zararlar:

 Borçlar Kanununun 54. Maddesi ise bedensel zararları şöyle tayin etmiştir;

a)Tedavi giderleri

b)Kazanç kaybı

c)Çalışma gücünün azalmasından ya da yitirilmesinden doğan kayıplar

d)Ekonomik geleceğin sarsılmasından doğan kayıplar

3)Manevi zararlar;

Borçlar Kanununun 56. Maddesi, hakim bir kimsenin bedensel bütünlüğünün zedelenmesi durumunda olayın özelliklerini göz önünde tutarak, zarar görene uygun bir miktar paranın manevi tazminat olarak ödenmesine karar verebilir.

Ağır bedensel zarar veya ölüm halinde, zarar görenin veya ölenin yakınlarına da manevi tazminat olarak uygun bir miktar paranın ödenmesine karar verebilir.

1)Trafik kazaları sonucu ortaya çıkan maddi ve manevi  zararların tazmini için kimler dava açabilir?

a)  Zarar görenin kaza sonucu ölümü halinde, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri ve bakım ve desteği altındaki kişiler maddi ve manevi zararlarının tazmini için dava açma hakkına sahipler.

b) Mağdurun ölmediği fakat fiili ehliyetine sahip olmadığı durumlarda (koma, bitkisel hayat, felç v.s) mağdurun zararlarının tazmini için vasisi veya kanuni temsilcisi tarafından dava açılabilir.

2)Trafik kazalarında kimlere dava açılabilir?

a)Kazaya sebebiyet veren sürücülere dava açılabilir.

b)Araç sahibine veya işletene karşı dava açılabilir.

c)Sigorta şirketine karşı dava açılabilir.

d)Güvence hesabına karşı dava açılabilir.

Trafik kazası davası kapsamındaki destekten yoksunluk tazminatı için “kusurlu”, “kusursuz” sürücü ayrımı tamamıyla ortadan kalktı. Yargıtay Genel Kurulu açılan bir dava üzerine trafik kazasında ölen kişi tam kusurlu olsa da yakınlarına tazminat ödenmesi kararına vardı. 2012 yılında Yargıtay Genel Kurulunda verilen bu karar, yakınını trafik kazasında kaybeden binlerce kişi için umut haline geldi. Yargıtay’ın kararının özü ölen kişi kusurlu olsa da yakınlarının bir kusuru yok” gerekçesi oluşturdu. Artık araç sahibi kaza yaptığında 8’de 8 kusurlu da olsa aracın sürücüsü ve işletenin yakınları destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilecek.

Trafik kazasında ölene tazminat ne kadar hükmedilir?

Trafik kazasında ölene tazminat ne kadar gibi soruların yanıtı zordur. Bu tazminatın hesabı vefat eden şahsın destekten yoksun bıraktıklarının durumuyla doğrudan ilgilidir. Küçük çocukları geride bırakması durumunda geride kalan ebeveyn özellikle de çalışıyorsa bir yardımcı tutmak zorundadır. Bu yardımcıya para ödemesi gerekecektir. Bunun ücreti hesaplanacaktır. Ayrıca ölen kişinin gelirinin ne kadar olduğu çok önemlidir. Yani geride kalan ailenin üyeleri ne kadarlık bir gelirden geri kalmışlardır? Bunlar maddi hususa ilişkindir. Maddi tazminatın hesabı ancak Aktüerya hesabıyla ortaya çıkacaktır. Aktüerya hesabı bir profesyonel işlemdir.

AVUKAT HAKAN CİNDEMIR

1997 yılında Kdz. Ereğli Ted Kolejini bitirdi. Hukuk lisansını 2002 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladı. 2003-2005 yılları arasında Kocaeli Üniversitesinde Kamu Hukuku, Galatasaray Üniversitesinde Avrupa Birliği Hukuku olmak üzere çift Yüksek lisans yaptı. Kadın Hakları, Çocuk Hakları, İnsan Hakları uzmanlık alanlarında İstanbul Barosunun açmış olduğu sertifika programlarını bitirdi. 2007 Yılında Yeditepe Üniversitesinde Doktora (Phd.) eğitimine başladı.  2005-2006 seneleri arasında İnsander (İnsan Hakları) Derneğinde başkanlık görevinde bulundu. Bulancak Süme Derneği Başkanlığı, Trafik Kazaları ve Mağdurları Platformu ile Yaralanmalı kazalar platformu Başkanlığını yürütmektedir. Lisan olarak İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

Ölümlü Trafik Kazası Tazminat Davası was last modified: Şubat 5th, 2020 by Gökhan Cindemir