Ingiltere’de alacak tahsili

 

Geç Ödemeyle ilgili olan Kanun

 

Bu kanun geç ödemeden kaynaklanan tacirlerin yaşadigi sorunlari engellemek için çikarilmiştir. Şunu dikkate almak lazim ki, bu kanun sadece ticari borçlardan kaynaklanan sorunlar için uygulanabilir. Örnegin bir tarafin tacir veya tacir gibi hareket eden ve diger tarafin tacir olmadigi durumlarda bu kanun uygulanmayacaktir. Dolayisiyla borcun muaccel olmasi iki tarafin tacir oldugu durumlarda gerçekleşmelidir. En azindan iki tarafin özel tüzel kişilik sahibi olmasi gerekir.

 

 

Süre Kanunu 1980

 

Eger taraflar sözleşmelerinde sözleşmenin geçerliligine dair herhangi bir tarih belirlemedilerse ve iki tarafta Ingiltere ve Galler ikametgahina ait taraflarsa bu kanun uygulanacaktir. Burada geçerli olacak süre yani borcun muaccel olmasindan sonra takibe ugramasi gereken süre 6 senedir. Kanun sadece Ingiltere menşeli taraflara uygulanacagindan dolayi Türk şirket ve vatandaşlarini baglamayacaktir.

 

Hukuki Takip

 

Ingiltere ve Galler, Iskoçya ve Kuzey irlandanin birbirinden farkli usulleri söz konusudur. Farkli avukatlar, farkli zaman birimleri ve farkli masraflar sözkonusudur. Genel olarak belirtmek gerekir ki alacagin takibinden önce ilk olarak LBA denilen (letter before action) yani ödeme öncesi mektup diyecegimiz bir doküman düzenlenecektir. Türk hukukunda bu ödeme emrine benzetilebilir. Bu mektup avukat tarafindan borçluya uyari niteligindedir. Eger ödemenin yapilmamasinda durumda hukuki işlemlerin başlatilacagini uyari şeklinde borçlu tarafa bildirir.

 

Eger gönderilen mektup sonucunda ödeme yapilmazsa

Yerel Mahkeme Karari,

Külli Mahkeme Usulü ( Duruşmalarin vuku bulacagi usul)

Bir şirketi aciz durumuna düşürmek, bu durumda tabiki alacagin tahsilinin bir garantisi olmayacaktir.

Britanya’da borcun başarili tahsili için iki aşamadan bahsedilebilir. Bunlardan ilki mahkeme karari ve ikinci de bunun icraya konulmasi


Mahkeme Safasi ve Dava Kararina Sahip Olma

 

Dava açilip borçlu tarafa teblig yapilmasindan itibaren 14 gün içerisinde borçlu cevap vermezse bu durumda dava karari matbu olarak borçlu aleyhine çikacaktir. Bu prosedür Türkiye’de icra takibine yönelik herhangi bir itirazin yapilmamasi durumunda borcun kesinleşmesine benzer. Ancak 14 gün içerisinde borçlu taraf alacak iddiasina cevap verirse bu durumda usuli dava prosedürü devam ettirilir.

 

Dava Kararinin Icraya Konulmasi

 

Belirtildigi gibi ilk aşama olan dava kararinin alinmasindan sonra ikinci aşama dava kararini icraya koymaktir. Icra takibi Icra memuru veya müdürüyle yapilacaktir. Kararin alindigi günden itibaren kararin icrailigi sözkonusudur. Bu usul düşünüldügünden uzun sürebilir çünkü icra memuru bu konuyla ilgili rapor düzenleyecek ve şirketin elindeki malvarligini inceleyecektir. Mevcut malvarligiyla alacagin tahsilini saglamaya çalişacaktir.

Vekaletname

Ingiltere’de vekaletnameye ilişkin herhangibir düzenleme olmamasina ragmen Kuzey Irlanda’da bu söz konusudur.

 

Hukuki Masraflar

 

Hukuki masraflar hakimin de takdiriyle karşi taraftan yani borçli taraftan tahsil edilebilecektir.

 

 

 

 

 Avukat Gökhan Cindemir,  Istanbul Barosu Üyesi