Çin ve Tenfiz DavasiBu davalarda görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir. Asliye hukuk mahkemeleri tenfiz davalari (boşanma davalari hariç) için yasa tarafindan görevlendirilmişlerdir.

Çin Uyruklu davacidan teminat istenebilir mi? Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Arasinda Hukuki ve Ticari Konularda Adli Yardimlaşma Anlaşmasi”. 27/09/1994 tarih ve 4034 sayili Kanunla onaylanmasi uygun bulunan Anlaşmanin metni 12/11/1994 tarih ve 22109 sayili Resmî Gazete’de yayimlanmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti ve Türkiye bu sözleşmeye taraf oldugu için bu tür tenfiz davalarinda Çin uyruklu davacidan teminat istenmesi yanliş bir uygulama olacaktir.  Türkiye’de Anayasa ‘nin 90. Maddesi Uluslar arasi Anlaşmalarin iç hukuka dogrudan uygulanabilirligini düzenlemektedir.  MÖHUK 48 2. Fikrasi Karşililik Esasi halinde teminattan muafiyetin dogacagini belirtmektedir. Söz konusu madde’nin devami şu şekildedir: “Mahkeme, dava açani, davaya katilani veya icra takibi yapani karşiliklilik esasina göre teminattan muaf tutar” Teminattan muafiyet konusunda Çin ile aramizda uluslararasi sözleşmeye dayanan karşililik mevcuttur. Ilgili sözleşmenin 14. maddesi Madde 14
Dava Masraflari Için Teminat Muafiyeti Akit Taraflardan birinin uyrugu, diger Akit Tarafin adli makamlari önüne çiktiginda, salt yabanci olmasi veya diger Akit Tarafin ülkesinde meskeni veya ikametgahi bulunmamasi nedeniyle kefalet teminat akçesi veya taahhüt senedi vermekle yükümlü tutulmayacaktir. Ayni hüküm, adli makamlara yapilacak başvurular için gerekli her türlü ödeme bakimindan da uygulanacaktir." demiştir.

Tanima tenfiz hususunda karşiliklilik ne aşamadadir? Çin Halk Cumhuriyeti ile aramizdaki adli yardimlaşma sözleşmesinin 21.maddesi şunu belirtmektedir "1. Bir Akit Taraf, diger Akit Tarafin vermiş oldugu aşagidaki kararlari, Işbu Anlaş- mada belirtilen şartlar altinda, kendi ülkesinde taniyacak ve terifiz edecektir.
a. Mahkemelerce hukuki konularda verilen kararlar,
b. Tazminat ile ilgili cezai konulardaki mahkeme kararlari,
c. Hakem organlarinin kararlari."

Çin Halk Cumhuriyeti ile ilgili Çin mahkemeleri tarafindan verilmiş kararlarin Türkiye'de taninmasi ve tenfizi için bu anlaşmaya dayanilarak karşiliklilik hususu belirtilebilir. Ayrica, tanima tenfiz davalarinda karşiliklilik harici başka kriterlerin de uygun olmasi gerekliligi unutulmamalidir.

Bu Makale Av. Gökhan Cindemir tarafindan yazilmiştir. gokhan@cindemir.av.tr

Avukat Gökhan Cindemir / Istanbul Barosu Üyesi/ Sicil 37131

Ofis no: 02165506775 GSM: 05325680647

2001 Yilinda Karadeniz Eregli Anadolu Lisesini bitirdikten sonra AFS kültürlerarasi degişim programi ile Belçika’ya gitti. 2002 senesinde Brüksel Koninklijk Ukkel Atheneum lisesinde egitim gördü. Üniversite egitimini, Marmara Üniversitesi Hukuk fakültesinden 2007 yilinda mezun olarak tamamladi. Egitim hayati boyunca uluslararasi hukuk ve kamu hukuku alaninda çalişmalarda bulundu. Marmara Üniversitesi adina temsilen International Law Students Association’in düzenledigi Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition’a (Uluslararasi farazi dava yarişmasi) Türkiye elemelerine yarişmaci olarak katildi. Mezuniyeti ertesi stajini tamamlayip Istanbul Barosu Avukati oldu. Belçika’da Gent üniversitesinde Avrupa ve Mukayese Hukuku üzerinde Yüksek lisans (L.LM) yapan Av. Gökhan Cindemir, tezini Ankara Antlaşmasi çerçevesinde Türk vatandaşlarinin Avrupa Birliginde iş kurma özgürlügü üzerine tamamladi. Askerlik Hizmetini Yedek Subay olarak Ankara Merkez Komutanligi Adli Işlem Subay Yardimcisi olarak yerine getirmiştir. Sivil toplum kuruluşlariyla da iç içe olan Av. Gökhan Cindemir, Karadeniz Ereglililer derneginin kurucu başkanligini yapmiş ayrica AFS gönülleri Dernegi Istanbul Şubesinin kurucu başkani olarak görev almiştir. ELSA (European Law Student Association) üyesidir. Lisan olarak ileri derecede akademik Ingilizce bilmekle beraber yeterli derecede Fransizca ve Hollandaca(Flemenkçe) konuşabilmektedir.