Avustralya’da Alacak Tahsili

Uzlaşma

 

Uzlaşma esasinda borçlu tarafa herhangi bir faiz veya masraf res’en uygulanmayacaktir. Ancak alacaklinin sözleşmesindeki şartlar bunu öngörmüşse bu durumda faiz alacaga eklenebilir ve borçlu taraftan istenebilir. Ancak genelde alacakli taraf ticarete borçlu tarafla ticarete devam etmek istiyorsa bu isteginden feregat etmektedir. Hukuki takip borçlu tarafa karşi yapildiginda istenilen faiz alacaga eklenecektir. Şunu da belirtmek gerekir ki, uzlaşma aşamasinda faizleri eklemek kolay bir şey degildir.

 Hukuki Aşama

 New South Wales Adli mahkemelerin yetkisi yerel, bölgesel ve yüksek mahkemeler olarak bölünmüştür. Yerel mahkemenin yetkisi 60.000 Avustralya dolari ve daha az meblaglar için geçerlidir.

Yerel mahkemeler 10.000 Avustralya dolari veya daha aşagi alacaklar için Miktari Az Iddialar Biriminde görülür.

Bölgesel Mahkemelerin yetkisi ise 60.000 ve 750.000 Avustralya dolarina denk gelen meblaglar için geçerli olacaktir. Buna ragmen bazi durumlarda (belirli durumlarda) 60.000 dolarin aşagisi için alacaklarda bu mahkemede incelenebilir.

Yüksek mahkemede ise 750.000 Avustralya dolari üstü olan alacaklar incelenecektir.

Takip Başlatma

Takip alacakli tarafindan borçlu tarafa gönderilen teblig ile başliyacaktir. Borçlu herhangi bir NSW mahkemesinde takip başlatmakta serbesttir. Davali taraf görevli mahkemenin dogru yer olmadigini belirterek davanin görevli mahkemeye gönderilmesini isteyebilir.

14.2 numarali kurala göre davali davaciya düzgün bir şekilde malin teslim edildigini iddia edebilir. Ilgili kurala göre davali bu iddiayi elindeki bilgilerle ispat etmek durumundadir. Davacinin göndermiş oldugu bu bildirim elle teslim edilebilecegi gibi posta yoluyla da yapilabilir. Herhalükarda posta gönderildikten sonra geçen 28 gün içerisinde dönmezse 4 gün çalişma süresi içerisinde posta gönderilmiş sayilir. Dikkat edilmesi gereken bir hususta, davaci gerçek kişiler hakkinda posta araciligiyla tebligde bulunamaz. Şirketlere yapilan tebligatta olagan posta yoluyla (belirtilen yönetmelige göre) Avustralya ticaret hukukunda belirtildigi gibi kayitli şirket adina yapilir. Bu yönetmelige göre yapilan tebligatlar postanin ulaşmasindan itibaren 7 gün içinde teblig edilmiş sayilacaktir.

Davanin Esasi

Davali taraf 28 gün içerisinde çekişmeli meblag üzerindeki hakli gerekçelerini karşi tarafa dava karari verilmeden teblig etmeledir.

Davali tarafin bu sirada karşi tarafa karşi dava açma hakki veyahut 3. Bir tarafin davaya müdahil olmasini isteme hakki vardir.

Eger ki davali davanin görevli mahkemede görülmedigini öne sürüyorsa bu iddianin ileri sürülmesi gereken zaman bu perioddur.

Davali taraf 28 gün içerisinde davaci tarafin iddialarina cevap vermez veyahut istenilen alacagi kendisine göndermezse bu durumda aleyhinde olan matbu karara razi olacaktir.

Çikacak olan 3 farkli matbu karar vardir. Bunlardan bir tanesi kesin meblagnin ödenmesi, belli olmayan meblagin ödenmesi veyahut mallara el konulmasi olacaktir. Bu kararlar tamamen davacinin seçimlik haklarini kullanarak ortaya çikacak kararlardir. Kararin çikmasi durumunda 12 sene boyunca bu kararlar icrai nitelik taşiyacak ve geçerliligini koruyacaktir.

 

Temyiz

 

Karardan itibaren 28 gün içerisinde taraflar temyiz’e giderek ilgili karari Yüksek Mahkeme’nin incelemesini isteyebilirler.

 

Ödeme Emri

 

Türkiye’de icra takibine benzeyen ödeme emri Avustralya’da da mevcuttur. Özellikle bankalarin alacaklarinda ve işçilerin alacaklarina yönelik durumlarda ödeme emri özellikle kanunda belirtilen özel kişilere veya kurumlara gönderilebilir. Bankalara ödenmesi gereken kredi borcu bu türden bir ödeme emridir.

 

 Avukat Gökhan Cindemir,  Istanbul Barosu Üyesi