YANLIŞ TEDAVİ TAZMİNATI VE DOKTOR TAZMİNAT DAVALARI

avukat, hakan cindemirYazar: Av. Hakan Cindemir                                                                                                           iletişim email :  hakan@cindemir.av.tr                                                                                        telefon : 05323030499


Bu makalede kullanılan etiketler: | Yanlış Tedavi Tazminat| Doktor hatası tazminat|

 

Ülkemiz sağlık hizmetleri devlet tekelinden yavaşça çıkmakta ve özel hastanelerin açılmasıyla yeni bir sektör oluşmakta. Bu süreçte bazı özel hastanelerin kurumsallaşmadan ve belli nitelikleri taşımadan sağlık hizmeti verdikleri görülmektedir. Sağlık sektöründeki bu oturmamışlık bazı hastanelerde yanlış tedaviye ve doktor hatasına sebebiyet vermektedir.
Doktorların devlet hastanelerindekinin aksine daha yoğun çalıştıkları ve kar amacıyla kurulan bazı özel hastanelerin kar kaygısı veya başka nedenler yüzünden yanlış tedavi ve doktor hatası na sebebiyet verdikleri ülkemizce yaygın olarak bilinen ve dillendirilen bir durum haline gelmiştir. Ameliyat sırasında hastanın vücudunda unutulan makas, yanlış teşhis neticesi hastandan alınan rahim, başkasına ait raporla veya yanlış tedavi sonucu az ömür biçilen ancak sağlığında hiçbir kusur olmadığı anlaşılan hastalar, aşırı narkoz verilerek ölüme sebep verme, yanlış ilaç tedavisi gibi durumlarda sonucu hayatını yitiren veya kalıcı zarar ve zararlarla karşı karşıya kalan kişiler bundan sonra artık maddi tazminat talep ederken doktor’un sigortasından da bu parayı talep edebilecekler.
Ancak hukuk bu türlü tıbbi kötü uygulamalara ilişkin vatandaşlara en azından zararlarının tazminat la telafi yolunu sağlamıştır.
Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası’yla beraber tüm hatalarından doğan zararlara ilişkin doktorlar dahil bazı tıp çalışanları zorunlu olarak sigortalanmışlardır. Dolayısıyla doktor un yapmış olduğu hatadan dolayı dava sonrası ödeyeceği tazminat artık sigortalar tarafından karşılanmaktadır. Bu tazminatlara yanlış tedavi tazminat ı doktor hatası tazminat ı denilebilmektedir.
Hasta veya yanlış tedaviden dolayı zarara uğramış yakınları aynen Zorunlu Trafik Sigortasında sürücünün sigortasından tazminat istermiş gibi doktorun zorunlu tutulduğu Tıbbi Kötü Uygulamaya ilişkin Zorunlu Mali Sorumluluk sigortasından bunu isteyebileceklerdir.tor hatasi tazminat

Iletişim
 Al Mazaya İstanbul Ritim Residences Cevizli Mahallesi, Zuhal Caddesi no: 44 , b blok daire 18, 34846 Maltepe/İstanbul
cindemir@cindemir.av.tr Fax: 00 90 216 338 35 84 Tel: 00 90 216 550 67 75

Bu Makale Av. Hakan Cindemir tarafindan yazılmıştır. hakan@cindemir.av.tr

hakan@cindemir.av.tr Ofis no: 02165506775 GSM: 05323030499

Bu makalede kullanılan etiketler: | Yanlış Tedavi Tazminat| Doktor hatası tazminat|